Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Buldum Sanki.Com

TOSUN PAŞA’NIN ÇEKİMLERİ SIRASINDA YAŞANAN KAZA SONUCU TRAJİK ŞEKİLDE ÖLEN OYUNCUMUZ AKİL ÖZTUNA

TOSUN PAŞA’NIN ÇEKİMLERİ SIRASINDA YAŞANAN KAZA SONUCU TRAJİK ŞEKİLDE ÖLEN OYUNCUMUZ AKİL ÖZTUNA

Hepimizin bir dönem severek izlediği ve sevmeye devam ettiği başarılı Yeşilçam yapımı olan Tosun Paşa, her zaman ayrı bir yerde olacak. Severek ve gülerek izlediğimiz bu yapım ardında çeşitli trajediler de gizliyor. Bedeller ödenerek çekilen bu başarılı yapımın ödediği bazı ciddi bedellere gelin birlikte göz gezdirelim.

Ne yazık ki hepimizin severek izlediği Tosun Paşa filmi, arkasında bir trajedi de saklıyormuş! Filmin çekimleri sırasında Akil Öztuna deveden düşerek hastaneye kaldırılmış ve sonrasında da iç kanama sebebiyle hayatını yitirmiş. Akil Öztuna’nın yaşadığı kaza sürecinde Tosun Paşa ve Hababam Sınıfı filmlerinin çekimleri aynı anda sürdürülüyormuş bu sebeple filmlerin yapımcıları Akil Öztuna’nın ailesine, oyuncunun bir an önce hastahaneden çıkarılması için baskıda bulunmuş ancak bu baskılar neyse ki ailenin cephesinde hiçbir sonuca ulaşmamış.

Zihni Göktay’ın 2014 yılında Radikal gazetesine verdiği röportajda filme dair unutamadığı anısının ne olduğuna yönelik soruya Göktay, “Tosun Paşa 35 mm ile çekildi. Kartal Tibet’in de ilk rejisiydi. Güreş yarışları, yumurta yarışları, çuval yarışları vardı. 27 iş günü çalıştık. Ne kadar prova yapsak da yapsak bir kere de çekilemiyordu tabi. 35’lik film de karaborsaydı o dönem, çok pahalıydı. Bir kere de olmayınca Kartal Abi çok sinirleniyordu çünkü o da Ertem Eğilmez’e hesap veriyordu. Aytaç Öztuna’nın babası Akil Öztuna vardı. Adile Naşit’in kardeşini oynuyordu. Kemerburgaz’ın çölünde deveden düştü, iç kanama geçirip öldü. Akil Öztuna ölmeden önce ilk yardım hastanesinde hasta yatağında bağladılar filmi. Aman bir boşluk olmasın, montajda bir şey olmasın diye.” şeklinde yanıtlıyor.

Bu noktada, o dönemde ve aslında hala süren yapımcı baskısı önplana çıkıyor. Sağlık gibi çok önemli bir konuda dahi filmin çekim sürecinin aksamamasına daha büyük önem atfedildiğini görmek çok da zor değil. Akil Öztuna’nın ailesi belki de bu baskılara boyun eğebilirdi ve olaylar çok daha trajik bir biçimde sona erebilirdi. Kaldı ki, şüphesiz Akil Öztuna’nın hikayesi gibi gün yüzüne çıkmamış birçok hikayenin var olduğunu da öngörebiliriz.

Akil Öztuna’nın da Tellioğlu Akil karakterinin Tosun Paşa filminin geri kalan bölümünde aniden ortadan yok olmasının sebebi de aslında yaşanan bu kaza süreci ve kazanın sonraki sürecinde gerçekleşen ölümü. Tellioğlu Akil karakterinin filmin geri kalanında yer almaması elbette filmi sevenler tarafından fark edilmiştir. Set kazalarının ve kazaların sonrasında oyunculara, set çalışanlarına uygulanan baskıların yaşananlardan ders çıkarılarak sona erdirilmesini diliyoruz.

 

 

kaynak : cezmikalorifer.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ