Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Buldum Sanki.Com

Oruç Tutmanın İnanılmaz 5 Faydası

Oruç Tutmanın İnanılmaz 5 Faydası

On bir ayın sultanı, mübarek ay Ramazan’dayız.

Oruç, sabırdır. Oruç, şükretmektir. Oruç tutmak, iradenizi güçlendirir ve manevi huzur verir. Toplumda dayanışmaya ve barışa hizmet eder.

Oruç tutmanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu etkileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda oruç tutmak, bir diyet seçeneği olarak da büyük popülerlik kazanıyor.

Peki ya oruç tuttuğunuzda aslında vücudunuza neler oluyor?

1. Şekeri Düşürmesi

Orucun ilk saatleri, vücudunuz glikojeni parçalama ve glikozu enerji için yakıt olarak saklama sürecinden geçtiği çoğu insan için oldukça normal geçer. Genellikle, bunun yaklaşık %25’i beyninize giderken, geri kalanı kırmızı kan hücrelerini ve kasları destekler. Şeker hastalığını kontrol altında tutabilmek oruç büyük önem taşır.

2. Kolesterol ve Ürik Asit Temizliği

Bu aşamada, nadiren baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, deri döküntüleri, kas ağrısı ve eklem ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu aşamanın sonunda, ağrı azalır ve tansiyon düşer. Ürik asit fazlalığı böbrek taşlarına ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Lif oranı yüksek olan yiyecekler emilim yoluyla vücutta ürik asidi azaltırlar. Az işlenmiş doğal yiyecekleri tercih edin. En iyi seçenek sebzeler ve meyveler.

3. Sindirim Sistemini Dinlendirmesi

Yiyecek tüketiminiz azaldığı ve sindirim süreci zaman aldığı için sindirim sisteminiz dinlenir. Bu sağlık için oldukça faydalıdır. Oruç tutma süresince alınan her karbonhidrat açısından zengin hamurişi ya da tatlının ardından mutlaka proteinli gıdalar yemek gerekiyor. İlk sırada baklagiller olmalı.

4. Duygusal Detoks

Orucun ilk 6 saatinden sonra, açlık ve kendinizi bunalmış hissedeceksiniz. Öfke, hayal kırıklığı veya üzüntü gibi bazı duyguları tetiklenebilir. Bu duyguları, öylece kabul edin ve hayatınızdaki insanlara yansıtmamaya çalışın. Oruç tutmanız için mükemmel bir sebebiniz olduğunu unutmamak çok önemlidir. Açlıktan başka bir şeye odaklanmaya çalışın. Bu, çok fazla fiziksel çaba gerektirmeyen bir şey olabilir.

5. Oruç Tutmanın Faydaları

Sonuç olarak, oruç tutmanın, hayatınızda ve genel sağlığınız üzerinde yapabileceği bilimsel araştırmalara dayanan faydalarını listelemek istiyoruz.

– İnsülin seviyesini normale döndürmenin ve bunun sonucu olarak diyabetin önlenmesinin iyi bir yoludur.

– Ghrelin(Açlık hormonu) seviyesini normalleştirir ve açlığınızı disipline yardımcı olur.

– Trigliserit seviyesini düşürür, kalp hastalıkları riskini azaltır.

– Yaşlanma sürecini geciktirir.

– Cilt problemlerinin önlenmesinde yardımcıdır.

– Sindirim sistemini düzenler.

 

 

 

Kaynak : https://www.unimetre.com/oruc-tutmanin-mucizevi-5-bilimsel-etkisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ