Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Buldum Sanki.Com

NASA Astronotları Donduracak mı?

NASA Astronotları Donduracak mı?

NASA’nın projesine göre hem Mars’a hem de diğer uzak gezegenlere insan gönderirken, hipotermia şartlarına benzer bir biçimde astronotları uykuya yatırmak mümkün hale gelecek.

Bilim kurgu filmlerinde yıllardır işlenen bu temaya göre insan torpor adlı özel bir konumda dondurulacak. Hipotermia sonrasında hayvanlarda test edilmiş olan bu süreç, canlıların bütün fiziksel ve beyin aktivitelerinin oldukça yavaşladığı ancak durmadığı bir yaşam durumu olarak nitelendiriliyor.

NASA bunun için astronotlara burundan sıvı verecek

Burundan sıvı almayı mümkün hale getiren RhinoChill adı verilen bir cihaz ile astronotlara burundan verilecek özel bir sıvı sayesinde beynin ve vücudun torpor sürecine girmesi sağlanacak. Astronotların, ısı seviyesini sabit tutan özel kapsüllere yerleştirilmesi ile de uzun yolculuklar torpor süreci içerisinde gerçekleştirilecek.

RhinoChill, uzay gemisi hedefine varmadan birkaç gün önce astronotların vücudunu ısıtmaya başlayacak ve astronotlar yavaş yavaş uyanacak. Bu şekilde astronotlar, aylar hatta yıllar sürebilecek uzay yolculuklarını tamamen uyku sürecinde ve bilinçsiz bir halde geçirecek. Hedefe varmadan birkaç gün önce uyandıklarında da yolculuğu sonlandırmak için gereken hazırlıkları yapacak.

Bu özel teknolojiyi NASA için geliştirmiş olan SpaceWorks şirketi, teknolojinin şu an için teori aşamasında olduğunu ve gerekli donanımların geliştirilmesi, hayvanların üzerinde yapılacak testler gibi aşamalar sonrasında insan testleri için izin alınması gerektiğini ve son derece uzun bir test sürecinin olacağını hatırlatıyor.

Ancak NASA şimdiden bu özel teknoloji için büyük bir yatırım yapmış durumda. 200günlük Mars yolculuğuna yetişemeyecek olsa bile bu teknolojinin, yıllar sürecek başka yolculuklar için kullanılması kaçınılmaz olacak.

 

 

 

 

 

kaynak: http://www.teknolojiks.com/nasa-astronotlari-donduracak-mi/153/

kaynak : http://biliyomuydun.com/98298

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ