Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Buldum Sanki.Com

Dünyanın en iyi kağıt uçağı nasıl yapılır?

Dünyanın en iyi kağıt uçağı nasıl yapılır?

Yıl 1505… Leonardo da Vinci, sonunu getirebildiği icatlarından birine uzun uzun baktı.

Son dokunuşları yaptıktan sonra mühendislik harikası kâğıt uçağını yüksek bir yerden bıraktı. Uçağı, kanatları döne döne uçtukça mutluluk kahkahaları attı. Şimdi, hangimiz derme çatma kâğıttan yaptığımız uçak uzun süre havada kalınca Da Vinci gibi sevinmiyoruz ki?

Öyle ki 1909’da İngiltere’de kâğıt uçak yapmanın inceliklerini yazan ilk kitap çıktı. II. Dünya Savaşı sonrasında uçaklara olan tutku gitgide büyüdü. Hatta ilk uluslararası kâğıt uçak uçurma yarışması 1967’de ABD New York’ta düzenlendi. 28 ülkeden 5 binden fazla her yaştan kadın ve erkek katıldı. Fakat o dönemlerde bir sorun vardı, böyle bir iş için kâğıt bulmak çok zordu.

Wikipedia’ya göre, kağıttan oyuncakların tarihi 2.000 yıl öncesine kadar dayansa da, bugün bilinen haliyle kâğıt uçaklar ilk olarak 20. yüzyılın başında tasarlanmış. Elbette, bu işte havacılığın öncüleri sayılan Wright Biraderler’in de parmağı var. Ancak yaygın bir biçimde kabul edilen ilk kağıt uçak tasarımı 1930 yılında Jack Northrop tarafından yaratılmış. Northrop, kâğıt uçakları gerçek uçakların test modeli olarak kullanmış.

Redbull 2006’dan bu yana Paper Wings adında iki yılda bir kâğıt uçak olimpiyatı düzenliyor. Şubat 2012’de John Collins uçağını 69.14 metre uzaklığa atarak rekor kırdı.

Collins’in mesafe rekoru kıran modeli:

1. Kâğıdın 3’te 2’sini hesapladıktan sonra iç işaretli yerlerinden ilk önce sol sonra da sağ tarafından kıvırın ve sonra tekrar açın. Kâğıdınızda “X” izi olacak.

2. Tam X’in birleştiği noktayı işaretleyin. Bu sizin kâğıdı katlarkenki yol göstericiniz olacak.

3. Resimde gördüğünüz gibi önce sol sonra sağ kenarlardan kâğıdı katlayın. Bir önceki adımda işaretlediğiniz noktaya mutlaka denk gelmeli!

4. Orada kalan kısmı içe doğru katlayın. Katlı yerlerin eşit olmasına dikkat edin.

5. Sonra, tepedeki köşeleri tam merkezde buluşacak şekilde katlayın.

6. Uçağınız tam olarak böyle görünmeli.

7. Kâğıt uçağınızı çevirin ve sol tarafı sağ tarafa doğru ikiye katlayın.

8. Resimde gördüğünüz işaretli yerlerden kâğıdın iki tarafını da katlayarak, kanatları oluşturun.

9. Uçağınızın üstten görünüşü tam olarak bu olmalı. Şimdi Collins’in rekorunu geçme çalışmalarına başlayabilirsiniz!

Kâğıdınız nasıl olmalı?

Kullandığınız kâğıt, uçağınızın modelinden bile önemli. Kâğıdınız çok ince olursa süzülmekten çok savrulacaktır. Çok kalın olursa da direkt yere çakılacak! En ideali A4 boyutu ve ağırlığındakiler. Fakat uçağınızın daha çok havada kalmasını isteyenlerdenseniz, kırtasiyelerde el işi kartonu olarak satılan kâğıtlardan da alabilirsiniz. Kullanacağınız kâğıdın buruşmamış ve üzerine bir şey yazılmamış olmasına dikkat edin. Aksi halde daha erken yere düşecektir. Bir de size tüyo, uçağınızı güneşli havada asfalt zeminde daha çok havada kalacaktır. Çünkü ısınan asfalttan sıcak bir hava dalgası yükselir ve uçağınız uzun süre havada kalır. Katlama işleminde parmağınız yerinize daha kalıcı olması için kredi kartı gibi bir nesnenin kenarıyla kıvırın. Böylece işiniz de kolaylaşacak!

Uçağınız hazır ama siz hazır mısınız?

Kâğıt uçağınızın modeli kadar pilotu da önemli! Bu aktivite her ne kadar eğlence gibi görünse de bir spor olduğunu da unutmamalı. Karın, kol ve omuz kaslarınız hareket ediyor. Bu nedenle mutlaka uçak fırlatmadan önce ısınma hareketleri yapın. Fırlatmak güç ister. Bu nedenle kol kaslarınızı güçlendirmenizde de fayda var. Fırlatırken aynı sırık atar gibi gerilip gücünüzü topladıktan sonra fırlatmalısınız. Uçağınızın uzun süre havada kalmasını istiyorsanız da karşıya doğru değil yukarı doğru iyice eğilerek fırlatmalısınız.

Kağıt uçak fenomeni John Collins  rekoru kırdıktan sonra rekor biraz eskiyince uçağın nasıl yapıldığını açıklayan bir video yayınlayacağı üzerine söz vermişti. Yukarıdaki açıklamaları daha iyi anlayabilmek için videou da izleyebilirsiniz.

 

 

 

Şimdiden kolay gelsin, sonuçları bize iletirsiniz…

Kaynak:  http://www.haberturk.com/yasam/haber/1087650-rekor-kiran-kgit-ucaklar

kaynak : biliyomuydun.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ